Pomozte Indonésii
Velké zemětřesení o síle 7,4 stupňů zasáhlo v pátek 28. září 2018 krátce po 17:00 hodin místního času centrální část indonéského ostrova Sulawesi. Epicentrum zemětřesení v hloubce 10 km bylo v Donggala Regency, kde žije téměř 300 000 lidí. Zemětřesení způsobilo tsunami, která zasáhla pobřežní oblasti Donggala a Palau.
Příslušníci Červeného kříže nacházejí celé vesnice doslova vymazané z mapy: jako první vstoupili do obce Petobo, kde dříve žilo 500 osob. Z vesnice nic nezbylo, bylo nalezeno 14 mrtvých.
Podle Iris van Deinse, delegátky Mezinárodní federace ČK&ČP, dělá Červený kříž vše pro to, aby se i přes zničené silnice dostal co nejblíže k postiženým, nachází devastaci a tragédii. "Červený kříž přináší zdravotní péči, pitnou vodu a další pomoc nejhůře zasaženým oblastem. Lidé ztratili své blízké, své domy a živobytí, nemůžeme připustit, aby ztratili i naději," dodala.
I přes obtížnou dostupnost, již Indonéský Červený kříž přepravil materiál z 5 skladů a dne 4. 10. 2018 dopraví 7 cisteren, 5 polních kuchyní, 10.000 moskytiér, 950 dětských souprav, 650 matrací, 12 stanů a 300 vaků pro zemřelé. V oblasti Sigi jeden z týmů ČK nalezl 1. 10. 2018 těla 34 studentů, kteří se účastnili biblického tábora.
V Sulawesi nasadil Červený kříž více než 175 příslušníků, dalších 22 cisternových vozů pro dodávku pitné vody a 15 sanitek. Zdravotní středisko Červeného kříže bylo zřízeno v Paulu, Donggala a Sigi, nejčastějšími zraněními jsou otevřené zlomeniny, dále průjmy a zažívací problémy a virózy z prochladnutí.
Nejvíce potřebné je kromě vyhledávání a ošetřování osob zajištění potravin, pitné vody a stanů či přístřeší. Činná je pátrací služba ČK, která se snaží nalézt informace o pohřešovaných a znovu sjednotit rodiny.
Bližší informaci o poskytované pomoci naleznete na www.cervenykriz.eu.
Nezisková organizace
Český červený kříž
Rozdělovská 2467/63, 169 00, Praha 6 - Břevnov
Český červený kříž (ČČK) je humanitární organizace s dlouholetou tradicí, která působí na celém území České republiky. Jsme součástí celosvětového hnutí Mezinárodního Červeného kříže a Červeného půlměsíce a od svého vzniku v roce 1868 stojíme při těch, kteří nás nejvíce potřebují.
Naše činnost je zaměřena na poskytování humanitární, zdravotní a sociální pomoci. Reagujeme na katastrofy, mimořádné události a zajišťujeme podporu tam, kde je to nejvíce potřeba. Aktivně také šíříme povědomí o Ženevských úmluvách a podporujeme zdravotně-výchovné aktivity.
ČČK v číslech za loňský rok:
- 13 711 členů a dobrovolníků v 417 místních skupinách
- 640 zaměstnanců
- Pomoc jsme poskytli 453 261 lidem
Plníme své poslání s respektem k 7 základním principům Červeného kříže:
Humanita – Cílem je chránit lidský život a zdraví, zajistit respekt k lidské důstojnosti a předcházet či zmírňovat lidské utrpení v jakékoli podobě.
Nestrannost – Pomoc poskytujeme výhradně na základě potřeb a bez jakékoli diskriminace podle národnosti, rasy, pohlaví, náboženství, sociálního postavení či politického přesvědčení.
Neutralita – Aby si Červený kříž zachoval důvěru všech, nesmí se zapojovat do nepřátelských aktivit ani do sporů politického, rasového, náboženského či ideologického charakteru.
Nezávislost – Národní společnosti pomáhají veřejné správě při zabezpečování humanitární činnosti a řídí se platnými zákony dané země. Současně si však zachovávají nezávislost, která jim umožní za všech okolností jednat podle zásad Hnutí ČK&ČP.
Dobrovolnost – Pomoc poskytujeme dobrovolně a nezištně.
Jednota – V každé zemi může být pouze jedna národní společnost Červeného kříže nebo Červeného půlměsíce, která je otevřená všem a poskytuje pomoc po celém území státu.
Světovost – Všechny národní společnosti Červeného kříže a Červeného půlměsíce mají rovné postavení a odpovědnost si navzájem pomáhat.
Naše aktivity jsou vedeny snahou zmírňovat lidské utrpení a podporovat důstojnost každého člověka. Pomáhejte s námi!
Přispěvatelé
-
Marek JuklNezveřejněno