Microsoft rozdal českým neziskovkám software a uspořádal soutěž o to, která ho používá nejvíc smysluplně

Microsoft pořádá v České republice soutěž Microsoft NGO Awards, do které se hlásí neziskové organizace, jež využívají počítače, cloudové technologie a nejrůznější druhy softwaru. Letošní druhý ročník soutěže přilákal celkem 16 neziskovek, které přihlásily své projekty v kategoriích Pomoc cílové skupině a Neziskovka v cloudu. Jednotlivé projekty posoudila odborná porota složená z členů Microsoftu, organizací TechSoup, Neziskovky.cz a Hospodářských novin.

Vítězi letošního, druhého ročníku NGO Awards se staly Domov Sue Ryder za projekt Za babičkou na cloudu, který využívá aplikace Office 365 pro jednodušší spolupráci pracovníků terénní sociální služby, aplikace Záchranka, která pro webové rozhraní využívá Microsoft Azure, a nakonec organizace Tamtamy, jejíž neslyšící pracovníci komunikují díky Skypu mnohem snáze mezi sebou i s kolegy, kteří znakovou řeč neovládají.

Microsoft daruje v průměru denně neziskovému sektoru na celém světě software v hodnotě 2,6 milionu dolarů. V tomto programu globálně podporuje 86 tisíc neziskových organizací. „Naší misí je umožnit každému člověku a každé organizaci na světě dokázat více. Cílem společenské odpovědnosti Microsoftu je poskytnout přístup k technologiím a znalostem právě těm lidem a organizacím, které to potřebují nejvíce a jejichž možnosti využívat moderní technologie jsou často omezené,“ říká mluvčí soutěže Jana Rydlová z Microsoftu.

„Pomáháme tím, že sdílíme naše technologie, zdroje, čas a dovednosti. Kromě nabídky softwaru tak neziskové organizace školíme v tom, jak technologie používat, například prostřednictvím intenzivních workshopů v rámci Dne pro neziskové organizace, který letos proběhl 6. dubna v sídle Microsoftu v Praze na Brumlovce. Cenami Microsoft NGO Awards oceňujeme neziskové organizace, které pomocí technologií zefektivnily svoji činnost, zlepšily dostupnost služeb pro klienty nebo zajímavým způsobem pomohly své cílové skupině,“ dodává Rydlová.

Jedna z vítězných aplikací Záchranka byla spuštěna loni v březnu. Díky obrovskému zájmu veřejnosti a odborníků si brzy získala velký počet registrovaných uživatelů a pomohla při záchraně více než 750 pacientů. Záchranné služby v její souvislosti hovoří o největší revoluci od vzniku čísla 155. 

„Aktivací nouzového tlačítka v mobilní aplikaci se odesílá přesná poloha volajícího, zdravotní karta, kontakt na blízké osoby, stav baterie a mnoho dalších informací přímo na pult dispečera záchranné služby. Současně aplikace zahajuje telefonický hovor na linku 155. Systém tak urychluje komunikaci pacientů a záchranářů, přispívá k rychlejšímu příjezdu záchranářů na místo události a zvyšuje šance zraněných na rychlou a efektivní záchranu,“ vysvětluje Filip Maleňák z Aplikace Záchranka.

Program Skype zase umožňuje řídit neslyšící zaměstnance organizace Tamtamy na dálku a být jim kdykoliv k dispozici, když potřebují podporu při práci a nemohou komunikovat verbálně. „Skype je jistota spojení a to dává zejména neslyšícím zaměstnancům větší pocit zázemí a jistoty,“ říká ředitelka organizace Mirka Kroupová.

Neziskovka může žádat o software, za který platí pouze administrativní poplatek uvedený na www.techsoup.cz. Skrze tento portál neziskovky také o software žádají. Některé služby jako Office 365 a Azure Microsoft poskytuje zcela zdarma. Oprávněnost neziskové organizace k tomu, aby software získala, prověřuje TechSoup, což je celosvětový program, který v Česku provozuje organizace Sdružení VIA.

Techsoup prověřuje status neziskové organizace, to, zda je skutečně nezisková a zda má ve své misi pomoc širší komunitě. Pro neziskovku je přihlášení jednoduché, stačí vyplnit formulář na stránkách Techsoup.cz a zaslat potřebnou dokumentaci. Schválení potom probíhá v řádu dní.

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat