Reebok "pěstuje" boty z kukuřice a bavlny. Po donošení je půjde kompostovat
Reebok chce ještě letos na trh uvést boty, které budou biologicky rozložitelné. Textilie a další části vyrobené na bázi ropy nahradí bavlna a kukuřice.
Na projektu s týmem Reebok Future spolupracuje společnost DuPont Tate & Lyle Bio Products. DuPont je známý například tím, že vyvinul a patentoval v minulosti široce užívaný teflon. Dnes se firma orientuje na různé ekologické programy.
"Jde o první krok naší širší iniciativy. Principem je použití surovin, které můžeme pěstovat, jež jsou obnovitelné. A pak se zabýváme tím, co s botami, které doslouží," uvádí ředitel Reebok Future Bill McInnis.
Boty bude následně možné kompostovat a tento kompost chce pak Reebok použít do půdy, kde bude pěstovat rostliny na další boty.
Textilie budou z organické bavlny, podešev ze speciálního materiálu susterra propandiol, jehož zdrojovou surovinou je průmyslová kukuřice.
Reebok deklaruje, že "vyčistit" se pokusí i samotný proces při produkci bot. Podle analýzy MIT představuje výrobní procedura jednoho páru konvenčních bot stejnou ekologickou zátěž, jako by 100wattová žárovka svítila týden. Prostředí je pak znečištěno více než 13 kilogramy emisí CO?.
Reebok je dceřinou společností koncernu Adidas. V posledních letech se spekulovalo o jejím prodeji. Ekonomická výkonnost značky klesla a zájem o ni slábl.
I samotný Adidas má podobný program, v němž experimentuje s ekologičtějšími materiály. Model Biosteel, který už je na trhu, má rozložitelnou svrchní vrstvu z hedvábí z uměle vytvořených proteinů. Další společnosti na trhu se soustřeďují spíše na materiály, které využívají recyklované plasty.
Podle americké environmentální agentury EPA končí po čase na skládkách téměř 60 procent všech vyrobených textilií. Třicet procent je spáleno a použito jako druhotný zdroj energie, jen 10 procent je recyklováno.
Různé odhady hovoří o tom, že ročně se na světě vyrobí přes 20 miliard párů bot.