Crowdfundingový portál Daruj správně: Všechny možnosti digitálního dárcovství na jednom místě
Český charitativní crowdfundingový portál Daruj správně se od 22. června 2017 stává v tuzemsku unikátní online fundraisingovou platformou se všemi nástroji, které světový digitální fundraising nabízí - od dlouhodobého online fundraisingu přes krátkodobé crowdfundingové projekty neziskových organizací, až po sbírková spojenectví a partnerské projekty s možností matchingu.
„Chceme, aby dárcovství v Česku nejen rostlo, ale bylo i dynamické a zábavné, jako je tomu na západ od našich hranic. Proto nabízíme nové možnosti digitálního dárcovství, které zapojí také fanoušky a příznivce neziskových organizací,“ říká Klára Šplíchalová, výkonná ředitelka Fóra dárců, které portál provozuje.
V březnu 2016 charitativní crowdfundingový portál Daruj správně nabídl poprvé neziskovým organizacím možnost, jak do 45 dní získat od dárců prostředky na uskutečnění prospěšných projektů. „Za patnáct měsíců vybraly neziskové organizace na portálu 1 897 750 korun. Mezi rekordmany patří například Unicef, Czepa a Nadační fond pro podporu předčasně narozených dětí a rodin,“ uvádí výkonná ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová.
Například sbírka na rehabilitaci malé Ronji, kterou vyhlásil Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, vybrala na přelomu května a června 2017 218 procent požadované částky, což je přes 218 000 korun za 45 dní.
„Historicky nejúspěšnější a největší charitativní crowdfundingovou sbírkou v České republice se stala loni v létě sbírka Cesty na vrchol pro tréninkové pracoviště vozíčkářů Hvězdný bazar,“ upozorňuje Šplíchalová.
Projekt Cesty na vrchol přinesl dokonce dva nové české rekordy! Ultramaratonec René Kujan uběhl 971 kilometrů za 21 dní přes sedm nejvyšších vrcholů sedmi nejvyšších tuzemských pohoří a crowdfundingová sbírka, kterou svým výkonem podpořil, vynesla 610 287 korun.
Sbírkové spojenectví: Oslovte přátelé a známé
Digitální dárcovství ale dnes nabízí mnohem více možností. „V zahraničí jsou dobře známé například projekty P2P, kdy člověk uspořádá sbírku pro vybranou organizaci nebo téma,“ vysvětluje Šplíchalová.
Proto portál Daruj správně nabízí nově i tuto možnost, kterou nazval Sbírkové spojenectví. Spojencem se může nově stát kdokoliv, kdo vlastním projektem hodlá podpořit některý z více než 300 zaregistrovaných prospěšných projektů. „Stačí si spojenecký projekt, který vybranou neziskovku podpoří, jednoduše na portále nastavit, a pak už jen oslovovat své známé a kamarády, aby na projekt také přispěli,“ vysvětluje Šplíchalová.
Vybrané peníze putují rovnou na ověřený účet veřejné sbírky podpořené neziskové organizace. „Portál Daruj správně nabízí své služby s nulovým poplatkem a stejně jako u zahraničních crowdfundingových sbírek nevadí, když se nepodaří vybrat cílová částka. I tak půjdou všechny vybrané prostředky bez jakýchkoliv sankcí a poplatků na charitu,“ říká.
Partnerské projekty: znásobte vybrané prostředky
Další novinkou jsou - kromě moderního vzhledu portálu a snadné možnosti přispět jedním kliknutím – takzvané partnerské projekty. Nadace, nadační fondy, ale i komerční subjekty budou moci na portále vyzvat k podpoře prospěšných témat a vybrané prostředky třeba i takzvaně matchovat neboli násobit.
Novinku odstartuje na portále Daruspravne.cz největší česká environmentální nadace ve spolupráci s Fórem dárců. Matchingový fond Nadace Partnerství nabídne zapojeným organizacím možnost získat dvojnásobek toho, co prostřednictvím svých fundraisingových nástrojů získají.
„Chceme organizace podpořit v jejich finanční samostatnosti. V posledních letech mají firmy čím dál menší vůli podílet se na podpoře neziskových projektů, spíše hledají možnosti, jak zapojit své zaměstnance, případně podpoří projekty sponzorsky," vysvětluje záměr fondu Miroslav Kundrata, ředitel Nadace Partnerství.
Přihlášené projekty bude hodnotit grantová komise v dvouměsíčním cyklu počínaje 31. srpnem. Nadace Partnerství pro fond vyhradila celkovou sumu jeden a půl milionu korun.
„Jsme velmi rádi, že právě Nadace Partnerství přichází jako první s formátem matchingového fondu a věříme, že brzy najde své následovníky,“ přeje si Šplíchalová.
Potvrzení o daru: jednoduše na Daruj správně
Fórum dárců na jaře 2016 spustilo první český crowdfundingový charitativní portál na Daruj správně (darujspravne.cz). Fanoušci ekologických, sociálních, zdravotních, humanitárních i kulturních neziskových projektů se tak poprvé mohli zapojit do on-line podpory neziskového sektoru a malými i většími částkami přispět k tomu, aby zajímavé charitativní a veřejně prospěšné projekty skutečně vznikly a nezůstaly jen na papíře.
Od komerčních „bratrů a sester“ se portál liší: o přízeň dárců se ucházejí výhradně neziskové projekty, které mají veřejnou sbírku; pro uživatele funguje portál s nulovými poplatky, všechny vybrané peníze jdou skutečně na konkrétní projekt.
„A na závěr musím zmínit ještě jednu důležitou věc. Každý dárce získá kromě drobného zážitku či dárku z neziskového sektoru také regulérní potvrzení o daru pro daňové přiznání, které si na portálu může velmi snadno vygenerovat,“ dodala Šplíchalová.
V srpnu čeká portál Daruj správně ještě jedna inovace. Dárci si budou moci nastavit opakované dary.
Pro editory
Hlavním cílem projektu Daruj správně, jenž je zaměřen na individuální dárcovství, je co nejvíce zjednodušit cestu mezi dárci a neziskovými organizacemi a odbourat starost, zda peníze putují tam, kam opravdu mají. Každá organizace registrovaná na Darujspravne.cz je prověřena, má schválenou platnou veřejnou sbírku a je plně transparentní.
Fórum dárců je jediné celorepublikové sdružení, které zastřešuje dárce v České republice – na podpoře dárcovství pracuje Fórum dárců úspěšně od roku 1997. Mezi jeho další projekty patří například Dárcovská SMS, jejímž prostřednictvím přispěla veřejnost více než půl miliardou korun. Fórem dárců sdružuje přední nadace a fondy.
Projekt Daruj správně realizuje Fórum dárců s podporou ČSOB a jeho partnerem je Česká televize.
Klára Šplíchalová
výkonná ředitelka Fóra dárců