Kola pro africké děti nebo křivá zelenina. V sobotu se v Praze udělí ceny za férové projekty a podnikání

Sednout ráno do auta nebo do autobusu a za pár minut být ve školní lavici. Co je pro české děti samozřejmostí, je pro mnoho školáků v Africe nedosažitelným luxusem. Veřejná doprava často nefunguje a cestovné je velmi nákladné. Místní děti proto cestu do školy absolvují převážně pěšky, denně nachodí i desítky kilometrů a kvůli velkým vzdálenostem chodí do školy pozdě nebo to vzdají úplně. 

Společnost Kola pro Afriku pomáhá dětem v západoafrické Gambii darovanými koly z České republiky a obdarovala už více než 6000 gambijských školáků. Kola z Česka tak přináší dětem novou cestu do školy na udržitelném dopravním prostředku, který nepotřebuje žádné pohonné hmoty a Afričané si jej zvládnou sami opravit. Každý Čech tak může díky organizaci svůj starší bicykl věnovat na dobrou věc.

Projekt Kola pro Afriku je jedním z finalistů soutěže Ceny SDGs - ocenění pro nejlepší společensky prospěšné projekty. Ceny se budou slavnostně udělovat v sobotu 27. května v pražském Černínském paláci a vydavatelství Economia (vydává i iHNed.cz) je mediálním partnerem. Česká republika se tak stane první zemí na světě, kde se tyto ceny udělí.

Ceny SDGs jsou určené firmám, institucím a neziskovkám, které se angažují v udržitelnosti – ať už v ochraně životního prostředí, v ochraně klimatu, v podpoře komunity, diverzity, nebo třeba férovým přístupem k zaměstnancům. Jednoduše v některém z cílů takzvaných Sustainable Development Goals (SDGs), ke kterým se před dvěma lety zavázaly státy OSN.

Do Cen SDGs se přihlásilo 215 projektů a takto velký zájem organizátory překvapil. „Původně stanovený cíl získat pro první ročník 50 projektů jsme zečtyřnásobili. Stejně tak nás překvapila kvalita projektů a jejich rozmanitost, včetně toho, že své projekty do cen přihlásily velké korporace, ale i mikropodniky, města, kraje, či dokonce ministerstva,“ říká Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která Ceny SDGs v Česku pořádá.

Do hlasování se kromě odborné poroty a České rozvojové agentury zapojila z velké části i veřejnost. Češi ve veřejném on-line hlasování vybrali dva z pěti vítězů. Celkem lidé poslali do soutěže 8300 hlasů. Paleta projektů je skutečně rozmanitá – soutěží projekty recyklace, pomůcek do škol, podpory diverzity ve firmách, chytrého hospodaření s vodou, péče o postižené a mnoho dalších témat. Celkem se v sobotu udělí pět cen v pěti kategoriích: Veřejná sféra, Soukromá sféra, Cena odborné poroty, Cena České rozvojové agentury a Odpovědný reporting.

Kromě Kol pro Afriku soutěží například akce Jsem připraven iniciativy Zachraň jídlo. Projekt se zaměřil na takzvanou křivou zeleninu a další plodiny, které se kvůli svým mírám nebo vzhledu nedostanou do prodeje a končí často jako odpad. Záhy po spuštění kampaně loni na jaře začal křivou zeleninu nabízet internetový obchod Rohlik.cz a Penny Market. Zkušební prodej „křivé“ zeleniny spustilo letos v lednu i Tesco.

Další z finalistů, Nadace Dobrý anděl, zase pomáhá rodinám s dětmi, kde rodič nebo dítě trpí onkologickým onemocněním nebo jinou závažnou nemocí. Prostřednictvím nadace dárci, tedy Dobří andělé, podpořili již více než 4000 rodin, které se kvůli onemocnění ocitly v tíživé situaci. 

„Naplňování cílů udržitelného rozvoje není jen věcí vlád či velkých firem. Zapojit se může každý z nás, každý může přispět k tomu, aby svět byl lepší,“ říká Mádlová, která u příležitosti Cen SDGs představila klip Česko mění svět. V klipu vystupuje s vlastním poselstvím na 25 osobností českého kulturního a veřejného života, například modelka Petra Němcová, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, raper Rytmus, herci Lukáš Hejlík a Jiří Mádl, fotograf Jan Saudek, spisovatelka Bára Nesvadbová a další.

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat