Konec jednorázovým plastovým krabicím na obědy. V USA spustili službu vratných obalů na jídlo

Nechat si dovézt jídlo do práce či domů nebo si nechat zabalit část porce v restauraci je pohodlné. Jenže společně s jídlem si přinášíme i odpadky: plastový box a někdy i pytlík, které pak končí v koši. V americkém Portlandu ve státě Oregon už měli lidé dost pocitu, kdy po snědení obědu za sebou člověk zanechá hromádku odpadků. Ve městě proto už více než dva roky funguje služba GoBox.

Princip je jednoduchý: Spočívá v náhradě obalů na jedno použití takovými, které se dají použít opakovaně a zároveň splňují všechny hygienické požadavky. Jak píše server Zajímejse.cz, cílem je umožnit každému bezodpadový nákup jídla i bez toho, aby si přinesl vlastní znovupoužitelné obaly. Zákazník si jednoduše o GoBox řekne při objednávce a pak jen vyhledá místo, kde může krabičku odložit. 

Pomocí mobilní aplikace si najde restauraci, která je zapojena do systému a nabízí GoBox balení jídel. Když oběd sní, obal odevzdá na jednom z míst, odkud se pak krabičky svážejí k umytí do speciální provozovny – komerční myčky nádobí, která zaručuje zajištění hygienických požadavků. Je také možné se zapojit jako firma a pro GoBoxy přijedou pracovníci projektu a obaly odvezou. Jak jinak než ekologicky – na kole.

V kancelářských budovách v Portlandu už proto fungují sběrné nádoby, kam zaměstnanci své použité krabičky odkládají k odvozu a umytí. Pronajmutí sběrné nádoby na krabičky, která je vyrobená z bambusového dřeva, stojí 125 dolarů měsíčně, tedy zhruba 3000 korun. Společně s tím firma získává i službu odvozu a vymývání potravinových krabiček. Pro jednotlivce stojí zapojení do systému 18 dolarů ročně, tedy 435 korun.

Znovupoužitelné obaly GoBox jsou vyrobeny z BPA free materiálu, neobsahují tedy chemickou sloučeninu bisfenol A. Ta se využívá například ve stavebnictví nebo medicíně, ale i v produktech, které přicházejí do kontaktu s potravinami či pitnou vodou. Pro lidské tělo může být toxická.

Nyní má služba v Portlandu již více než 80 zapojených prodejců jídel a 3000 předplatitelů. GoBox ušetřil již více než 100 tisíc jednorázových krabic na jídlo. Systém už se navíc z Portlandu v Oregonu rozšiřuje i do kalifornského San Franciska.

"Pokaždé, když vidím koše na odpadky přetékající plasty z pouličních prodejen rychlého občerstvení, cítím, že používáním GoBox krabiček dělám něco, co má opravdu smysl," napsal na stránky projektu jeden z uživatelů Don P.

I v Česku se rozšiřuje komunita lidí, kterým vadí používat jednorázové obaly na potraviny. Již několik let funguje neziskovka Bezobalu, která před třemi lety otevřela první bezobalový obchod v Praze na Vinohradech. Je možné zde nakoupit trvanlivé potraviny z velkých nádob do vlastních nádobek a pytlíků. Obchod je zatím neziskový, funguje i díky grantům města. Služba svozu krabic na jídla z restaurací prozatím v Česku chybí.

"Věříme, že obdobné projekty začnou velmi brzy fungovat i v České republice. Poptávka po bezobalovém nakupování roste a vytváří se tak trh, kde mohou být jednorázové obaly nahrazeny těmi kompostovatelnými nebo znovupoužitelnými," věří Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky, který se zabývá chytrým nakládáním s odpady.

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat