Startuje hlasování: Češi mohou vybrat nejprospěšnější firmu nebo neziskovku v soutěži Ceny SDG´s
Od pondělí 1. května mohou Češi hlasovat o tom, která firma či neziskovka je podle nich společensky nejvíce prospěšná. Začíná veřejné hlasování v prvním ročníku Cen SDG´s, tedy cen za udržitelný rozvoj.
Takzvané Ceny SDG´s (Sustainable Development Goals) jsou určeny společnostem a organizacím, které se angažují v oblasti udržitelnosti – ať už v ochraně životního prostředí, v ochraně klimatu, v podpoře komunity, v podpoře diverzity nebo třeba férovým přístupem k zaměstnancům. Ceny se budou udílet v sobotu 27. května a veřejnost v on-line hlasování rozhodne o části oceněných. Lidé mohou hlasovat na tomto odkazu, který bude aktivní od nedělní půlnoci a zde si hlasující mohou prohlédnout popis jednotlivých projektů.
„Hlasovat budeme podle systému Demokracie 21, což je objektivní hlasovací systém Karla Janečka. Umožňuje dělat lepší rozhodnutí na základě široké shody. Hlasující budou mít možnost hlasovat pro více možností a detailněji vyjádřit své preference,“ vysvětluje Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která Ceny SDG´s v Česku pořádá. „Ověřovat hlasy budeme mít pomocí SMS a unikátního PIN kódu, což nám garantuje, že každý hlasující odhlasuje opravdu jen jednou,“ dodává Mádlová.
Hlasování je zdarma a asociace garantuje, že telefonní čísla nejsou nikde shromažďována a nebudou dále využita. Jinými slovy hlasování je podle organizátorů zcela bezpečné. Navíc každý, kdo se do hlasování zapojí, může vyhrát zajímavou cenu.
„Ze všech hlasujících vybereme jednoho vítěze, který získá možnost darovat 10 000 korun neziskové organizaci ze svého okolí. Výherce i zástupce zvolené neziskové organizace zároveň získají pozvání na slavnostní předávání Cen SDGs, které se koná 27. května 2017 v Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí,“ upozorňuje Mádlová.
Do prvního ročníku Cen SDGs se přihlásilo 215 projektů. Tak velký zájem o soutěž, která má svou světovou premiéru právě v Česku, organizátory překvapil. „Původně stanovený cíl získat pro první ročník 50 projektů, jsme zečtyřnásobili. Stejně tak nás překvapila kvalita projektů a jejich rozmanitost včetně toho, že se své projekty do cen přihlásily velké korporace, ale i mikropodniky, města, kraje, či dokonce ministerstva,“ dodává Mádlová.
Paleta projektů je skutečně rozmanitá. Jsou zde firmy a neziskovky, které přicházejí se zajímavými projekty recyklace, pomůcek do škol, podpory diverzity ve firmách, chytrého hospodaření s vodou, nových způsobů vzdělávání, péče o postižené a znevýhodněné a mnoho dalších témat.
Odborná porota vybrala do finále Cen SDG´s sedm projektů z kategorie soukromý sektor a sedm z kategorie veřejná sféra. „Pro porotu nebylo vůbec jednoduché mezi tak kvalitními projekty vybrat ty nejlepší, které postoupily do veřejného hlasování,“ podotýká Mádlová.
Česko pořádá soutěž jako první země na světě
Už v září 2015 přijaly všechny státy OSN cíle udržitelného rozvoje (SDG - Sustainable Development Goals), kterých by chtěly dosáhnout do roku 2030. A v Česku, jako ve vůbec první zemi na světě, letos startuje první ročník soutěže Ceny SDGs, která ocení jednotlivé kroky a projekty firem a organizací. Ceny budou rozdány v pěti kategoriích: Soukromý sektor, Veřejná sféra, Cena odborné poroty, Reporting podle SDG´s a Cena České rozvojové agentury.
„Naplňování cílů udržitelného rozvoje není jen věcí vlád či velkých firem. Zapojit se může každý z nás, každý může přispět k tomu, aby svět byl lepší,“ říká Mádlová, která u příležitosti Cen SDGs představila klip Česko mění svět. V klipu vystupuje s vlastním poselstvím na 25 osobností českého kulturního a veřejného života, například modelka Petra Němcová, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, rapper Rytmus, herci Lukáš Hejlík a Jiří Mádl, fotograf Jan Saudek, spisovatelka Bára Nesvadbová a další.
Cíle propaguje řada celebrit
Mezi konkrétními cíli jsou například: do roku 2030 snížit na polovinu globální plýtvání potravinami v maloobchodech a u spotřebitelů, podporovat rozvojové země, aby posílily své vědecké a technologické kapacity a přešly tak k udržitelnějšímu způsobu výroby a spotřeby, do roku 2030 celosvětově zdvojnásobit energetickou účinnost energetických zdrojů, zlepšit kvalitu vody snížením jejího znečišťování, zamezením vyhazování odpadů do vody a minimalizovat vypouštění nebezpečných chemických látek do vody nebo výrazně snížit znečištění moří, včetně odpadků a znečištění z živin.
Téma Cílů udržitelného rozvoje podporuje ve videu We The People řada světových celebrit, například herec Leonardo DiCaprio, známý bojem proti změně klimatu, kuchař Jamie Oliver, herečky Charlize Theronová či Jennifer Lopezová, vědec Stephen Hawking i šéf Microsoftu Bill Gates.