Neplýtvat jídlem či méně plastů v mořích. V Česku se jako v první zemi na světě udělí ceny za udržitelný rozvoj
Vůbec poprvé se v Česku budou udílet ocenění pro firmy a organizace, které se chovají odpovědně a naplňují celosvětové cíle udržitelného rozvoje. Takzvané Ceny SDGs (Sustainable Development Goals) jsou určeny společnostem, které se angažují v oblasti udržitelnosti – ať už v ochraně životního prostředí, v ochraně klimatu, v podpoře komunity, v podpoře diverzity nebo třeba férovým přístupem k zaměstnancům.
Už v září 2015 přijaly všechny státy OSN cíle udržitelného rozvoje, kterých by chtěly dosáhnout do roku 2030. A v Česku, jako ve vůbec první zemi na světě, letos startuje první ročník soutěže Cen SDGs, která ocení jednotlivé kroky a projekty firem a organizací.
Již nyní jsou do soutěže přihlášeny dvě desítky korporací, ale i malých firem z regionů, i neziskových organizací a společensky prospěšných start-upů. „Nejen ve světě, ale i v České republice lze najít skvělé konkrétní aktivity a strategie, které podnikají firmy a další organizace v udržitelnosti a přispívají tak k plnění SDGs,“ říká Anna Kárníková, ředitelka Odboru pro udržitelný rozvoj Úřadu vlády, jež soutěž zaštiťuje.
Takovým počinem může být třeba projekt německých aerolinek Lufthansa, které navýšily počet žen v řadách svých zaměstnanců, aby zbouraly představu pilota jako výhradně mužské profese. Aerolinky Air France zase spolu KLM zavedly důmyslné programy na recyklování odpadu z letů. Upravily letadla a jejich palubní vybavení tak, aby recyklaci usnadňovaly. Inovativní přístup umožňuje například znovupoužití plastů ve formě servírovacích tácků, šuplíků a podobně.
Ceny podporují Mádl, Bradáčová i šéfka českého Googlu
Cílem Cen SDGs je rozšířit povědomí o Cílech udržitelného rozvoje a motivovat firmy, neziskové organizace, veřejnou správu i veřejnost k jejich začlenění do každodenních životů. Ceny SDGs budou rozdány 27. května v Praze v pěti kategoriích: Soukromý sektor, Veřejná sféra, Cena odborné poroty, Reporting podle SDGs a Cena České rozvojové agentury.
„Důležité je, aby si lidé uvědomili, že naplňování Cílů udržitelného rozvoje není jen věcí vlád či velkých firem. Zapojit se může každý z nás, každý může přispět k tomu, aby svět byl lepší,“ říká Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která u příležitosti Cen SDGs představila klip Česko mění svět. V klipu vystupuje s vlastním poselstvím na 25 osobností českého kulturního a veřejného života, například modelka Petra Němcová, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, rapper Rytmus, herci Lukáš Hejlík a Jiří Mádl, fotograf Jan Saudek, spisovatelka Bára Nesvadbová a další.
Nominovat projekt, produkt nebo službu napomáhající naplňovat jeden nebo více Cílů udržitelného rozvoje do Cen SDGs je možné do 16. dubna na www.globalnicile.cz. Od 24. dubna postoupí vybrané projekty do veřejného hlasování. Ceny budou slavnostně předány 27. května v prostorách Úřadu vlády v Praze. Akce se zúčastní také významní představitelé byznysu, vlády i občanské společnosti.
Sedmnáct Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals - SDGs) přijaly v září 2015 na summitu OSN všechny členské státy společenství. Představují program rozvoje na následujících 15 let (2015 – 2030) vedoucí k vymýcení extrémní chudoby, boji s nerovností a nespravedlností a k ochraně planety. Cíle jsou obecně platné pro všechny a na jejich formulaci se podílely všechny členské státy OSN, zástupci podnikatelské sféry, akademické obce i občané ze všech kontinentů.
Cíle propaguje řada světových celebrit
Mezi konkrétními cíli jsou například: do roku 2030 snížit na polovinu globální plýtvání potravinami v maloobchodech a u spotřebitelů, podporovat rozvojové země, aby posílily své vědecké a technologické kapacity a přešly tak k udržitelnějšímu způsobu výroby a spotřeby, do roku 2030 celosvětově zdvojnásobit energetickou účinnost energetických zdrojů, zlepšit kvalitu vody snížením jejího znečišťování, zamezením vyhazování odpadů do vody a minimalizovat vypouštění nebezpečných chemických látek do vody nebo výrazně snížit znečištění moří, včetně odpadků a znečištění z živin.
Téma Cílů udržitelného rozvoje podporuje ve videu We The People řada světových celebrit, například herec Leonardo DiCaprio, známý bojem proti změně klimatu, kuchař Jamie Oliver, herečky Charlize Theronová či Jennifer Lopezová, vědec Stephen Hawking i šéf Microsoftu Bill Gates.