Brněnská firma ukazuje, jak využít vodu ze sprch či praní k topení v domě. Předvede se na březnové konferenci
Vypouštět teplou vodu ze sprchování nebo třeba z praní bez dalšího využití do odpadu je pro většinu lidí samozřejmostí. Při bližším pohledu je ale jasné, že jde o plýtvání, protože teplo z těchto vod se dá dále použít. Právě na principu využití takzvaných šedých, tedy odpadních vod ze sprch, van a umyvadel, si postavila byznys brněnská rodinná firma Asio.
Nabízí čistírny a úpravny vod, stejně jako systémy na hospodaření s dešťovou vodou. O tom, že použitá voda nepatří nutně do kanálu a o tom, jak se dá v domácnostech, firmách i institucích využít, bude přednášet jednatel Asia Karel Plotěný na konferenci Odpad zdrojem 2017, která se koná na konci března v Humpolci.
„Lidé už se odklánějí od letitého názoru, že odpadních vod je třeba se co nejrychleji zbavit. Rostoucí ceny energií i vody samotné pomohly k tomu, že už se na odpadní vodu nahlíží jako na komoditu. Je možné zpětně využívat nejenom vodu samotnou, ale i energii v ní. Teplá voda odtékající do kanalizace odvádí z domu až 30 % tepelné energie dodané do domu,“ upozorňuje Plotěný.
A přitom to není zas až tak složité. Vypouštěné vody je možné využít k předehřevu vody provozní, případně jako zdroj tepla pro tepelná čerpadla. „Jako nejperspektivnější se ale jeví využití kombinovaného využívání odpadních vod, kdy část vypouštěné vody - až 50 % - upravíme a opakovaně používáme v objektu, například na splachování toalet. A zároveň z této vody získáváme energii pro objekt,“ vysvětluje Plotěný.
Kromě Asia na konferenci vystoupí zástupci mnoha dalších firem a samospráv, které využívají odpady a odpadní materiály tak, aby z nich byl užitek. Představen bude i chytrý systém evidence odpadů Econit, který mohou využít hlavně menší obce a města do 10 000 obyvatel. Stavební společnost Skanska například promluví o tom, jak ve stavebnictví efektivně využívat druhotné suroviny a jak stavět bez odpadu.
Zajímavé je samo místo, kde se konference koná. Hotel Fabrika v Humpolci je ekologicky koncipovaný, vytápí pomocí tepelných čerpadel, která získávají energii z pěti podzemních vrtů. Interiéry mají pasivní chlazení, pomocným zdrojem tepla a chladu se stala kogenerační jednotka. Pro výrobu elektrické energie jsou na střeše fotovoltaické panely. Kromě toho má hotel zařízení pro odběr tepla z odpadní užitkové vody tak, aby žádná energie nepřišla nazmar. I díky těmto vylepšením získal hotel titul Stavba roku.
Konference Odpad zdrojem 2017 se koná 30. a 31. března a jde o její druhý ročník. Cílem je ukázat příklady dobré praxe z České republiky i ze zahraničí a zprostředkovat zástupcům samospráv diskuzi s odborníky. Registrace na akci se uzavírá 24. března. Konferenci pořádá Institut cirkulární ekonomiky (Incien), který se dlouhodobě zasazuje o prosazení principů oběhového hospodářství v Česku.
„První ročník konference Odpad zdrojem se zaměřil na nakládání s odpady v obci, které prospívá obecnímu rozpočtu, obyvatelům i životnímu prostředí. Tentokrát jsme se rozhodli podívat se na obce celistvě a nabídnout řešení pro soběstačnost a efektivní fungování obcí a měst ve čtyřech základních oblastech: odpady, energie, voda a stavby,“ říká Soňa Jonášová, ředitelka Incien.
„Představte si obec, která hospodaří tak, že jí odpady přináší zdroje a je energeticky soběstačná. Občas stačí malé kroky - být otevřený inovativním řešením, nechat se inspirovat příklady dobré praxe a být ochoten přijmout změnu. Představíme fungující chytré technologie a inovace, které pomáhají hospodařit lépe a v souladu s přírodou i oběhovým hospodářstvím,“ dodává Jonášová.