Z nápojových kartonů či slámy vyrábějí panely a staví domy. České firmy se učí využívat odpady

Co někdo považuje za odpad, pro jiného je stavební materiál. A postaví z něj třeba rodinný dům. Stále více firem zjišťuje, že právě odpady jsou cennou surovinou, ze které se dá vyrábět. Svůj byznys si založily na tom, že prodávají produkt s přidanou hodnotou: například nápojové kartony, tedy odpadní materiál, dostanou druhou šanci k využití. Jednou z takových společností je třeba Flexibau.

Speciální technologií, která je českým patentem, dokáže vyrobit z nápojových kartonů panely pro stavbu. Zjednodušeně řečeno kartony nadrtí, vysuší, lisuje v teplém i studeném lisu a následně ořízne na požadovaný rozměr. „Samozřejmě se jedná o složitější proces, musíme dodržovat různá množství, teploty, časy, poměry. Ale tohle je hrubý princip,“ říká Bohuslav Musil, vedoucí provozu ve Flexibau.

Jejich ambicí je, aby všechny nápojové kartony, které lidé vytřídí do oranžovo-černých kontejnerů, dokázali zpracovat. „V Česku se dle různých statistik použije okolo 25 tisíc tun nápojových kartonů ročně, z toho se vytřídí jen asi 15 %. Kapacita našich linek nám zanedlouho umožní toto množství technologicky plně zpracovat,“ plánuje Musil. 

Firma si neklade za cíl konkurovat cihlovým domům. Stavební panely z nápojových kartonů mají být alternativou například pro OSB a sádrokartonové desky. Jak Musil říká, jednou z výhod je i nižší pořizovací cena těchto panelů.

„Úspora je ve srovnání s OSB deskou několik tisíc korun. Zůstane vám navíc vědomí, že máte dům z materiálu, který byl schváleným potravinářským obalem, nemůže být tedy z principu škodlivý. U jiných materiálů bychom mohli asi polemizovat,“ podotýká Musil.

Předchůdce firmy, od níž Flexibau patent na výrobu těchto desek převzal, už v Česku realizoval přes šest desítek staveb, převážně rodinných domů. Jak Musil říká, někdy musí odrážet nedůvěřivost zákazníků. „Zjednodušeně řečeno myším náš materiál nechutná a s vlhkostí si umí poradit velmi dobře. To jsou nejčastější pochybnosti ze strany veřejnosti. V těch technických hodnotách pak náš materiál není vůbec horší, než sádrokarton a OSB desky. Je to prostě ekologická alternativa za dobrou cenu,“ shrnuje Musil.

Sláma místo cihel a betonu

Další českou firmou, která se rozhodla využít odpad jako stavební materiál, je společnost Ekopanely z Přelouče na Pardubicku. Pro své stavební desky používají obilnou slámu, která se v dnešní době prakticky nijak nevyužívá, nezkrmuje se s ní ani dobytek.

„Slámu nakupujeme přímo od místních zemědělců. V loňském roce jsme naskladnili přibližně 14 tisíc balíků slámy, tedy přes 4 tisíce tun,“ říká Jan Bareš, jednatel a ředitel společnosti. Základem ekopanelu je slaměné jádro lisované pod vysokým tlakem a teplotou, které se pak polepí recyklovanou papírovou lepenkou. Slaměné jádro neobsahuje žádná pojiva ani přísady. Ekopanel se využívá hlavně pro stavbu samonosných příček, podhledů, obkladů stěn nebo jako kompletní obvodová stěna celé dřevostavby. 

„Historicky se sláma využívala ve stavbách jako tepelně izolační materiál. Všichni si jistě pamatujeme půdní prostory u našich babiček. Upravit slámu do takové formy, aby nahradila cihlu, se podařilo už po válce, kdy lidé zkoušeli lisovat slaměné desky podobné těm dnešním,“ popisuje Bareš.

Slaměné jádro, které neobsahuje mezi jednotlivými stébly skoro žádný vzduch, má výborné požární parametry. "Deska se chová podobně jako telefonní seznam v ohni – jednotlivé listy dobře hoří, ale zapálit celý seznam pohromadě je v podstatě nemožné. Další z výhod jsou tepelně akumulační vlastnosti. V zimě dokáže ekopanel teplo dobře akumulovat a v létě brání přehřívání prostoru,“ dodává Bareš.

Nyní firma Ekopanely chystá výstavbu několika rodinných domů, kde bude nabízet domy včetně pozemků jako ucelený projekt. „A chystáme také novu samostatnou linku pro výrobu nejmenšího rozměru ekopanelu. První testy by měly proběhnout na konci letošního března,“ plánuje Bareš. 

Využívání odpadů jako alternativních stavebních materiálů je jedno z hlavních témat takzvané cirkulární ekonomiky. Tedy způsobu hospodaření s materiály a věcmi, které místo aby skončily bez využití ve spalovně nebo na skládce, nalézají další použití. Šetří se tak přírodní zdroje i energie nutná pro jejich zpracování.

„Důsledná recyklace, znovu používání stavebních materiálů a hledání alternativních zdrojů právě například z odpadů je a bude aktuálním tématem i vzhledem k měnící se legislativě využívání odpadů. Příklady českých firem jsou pro nás ukázkou toho, že je toto téma zajímavé i pro české podnikatele,“ říká Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat