Siemens ocenil nadějné české studenty. Jeden překonal vážnou nemoc, další vyvinul miniaturní glukometr
Student Roman Švec měl svůj obor dokumentace památek opravdu rád. Od začátku studia dokazoval velké nadání i nadšení pro věc, hned od prvního ročníku se zapojoval do studentských projektů. Jenže pak přišel zlom. Postihla jej vážná nemoc, kompletně mu selhal nervový systém, patrně po přechozené nemoci.
Když se po třech měsících probral z umělého spánku, učil se znovu hýbat i mluvit, překonal fázi na vozíku a nakonec se mu podařilo znovu nastoupit do studia. Zakrátko úspěšně složil bakalářskou zkoušku a od září pokračuje v magisterském studiu. I když se stále potýká s důsledky nemoci, pustil se do další práce. Nyní spolupracuje na projektu výzkumu a vývoje národní a kulturní identity a je členem terénního týmu, který zkoumá oblasti Žatecka, Lounska a Úštěcka.
Za své úsilí a výdrž ve čtvrtek večer získal ocenění Ceny Wernera von Siemense v kategorii Ocenění za překonání překážek ve studiu. Letos již po devatenácté ocenil český Siemens nejlepší mladé vědce, studenty a pedagogy v prestižní vědecké soutěži.
V kategorii o nejvýznamnější výsledek vývoje a inovace získal cenu Marek Novák za svůj miniaturní glukometr s možností bezbateriového provozu a propojením na smartphone. Vynález pomůže především diabetikům.
Na slavnostním večeru v Betlémské kapli v Praze převzalo ceny celkem 11 vítězů. I letos byla udělena také Cena za nejlepší ženskou disertační práci. Vítězové si rozdělili finanční odměny v celkové výši 1 milion korun. Do 19. ročníku soutěže, která se zaměřuje na práce z technických a přírodovědných oborů, se přihlásilo rekordních téměř 350 soutěžících z 19 českých vysokých škol.
Za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu si cenu odnesl tým Petra Šittnera (Akademie věd ČR), který se zabývá studiem slitin s tvarovou pamětí a jejich využití v medicíně, robotice, v leteckém a automobilovém průmyslu.
Jako již tradičně se nejvíce soutěžících přihlásilo v kategoriích o nejlepší diplomovou a disertační práci – více než tři čtvrtiny. Ocenění si zde odnesli: Tomáš Pikálek z Vysokého učení technického v Brně za diplomovou práci, v níž vyvinul novou metodu pro měření indexu lomu vzduchu a Martin Ullrich z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze za nejlepší disertační práci, ve které jako první zrealizoval prototyp funkčního chemického robota.
Cenu Wernera von Siemense pořádá Siemens spolu s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení nejlepších prací. Svým rozsahem, výší finančních odměn a historií je Cena Wernera von Siemense jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v Česku.
V předchozích osmnácti ročnících soutěže bylo již oceněno 319 studentů, pedagogů a vědců. Formou finančních odměn Siemens podpořil české školství a vědu celkovou částkou dosahující devíti milionů korun. „To, jak se chováme k našim pedagogům a jak dokážeme motivovat talentované studenty, považuji za jeden z důležitých ukazatelů stavu naší společnosti,“ říká generální ředitel české pobočky Siemensu Eduard Palíšek.
„Letošních 346 přihlášek napříč technickými a přírodovědnými obory a jejich rok od roku rostoucí kvalita jsou pro mne důkazem, že české technické a přírodovědné vysoké školství vytváří pevný základ budoucí konkurenceschopnosti naší země.“ dodává Palíšek.