Pomozte Venezuele
Ve Venezuele panuje v posledních měsících stupňující se situace vnitřního napětí. Tím se dále prohloubily humanitární problémy velkého počtu Venezuelanů, zejména v oblasti dostupnosti zdravotní péče, ochrany zdraví nebo základních životních potřeb. Mezinárodní červený kříž působí ve Venezuele dlouhodobě, aktuální situace si však žádá rozsáhlou humanitární pomoc.
Strategický plán na léta 2019-20 zahrnuje řadu humanitárních aktivit a jen v jeho první fázi – okamžité pomoci – by se mělo dostat pomoci 650.000 osob. Rozsah této fáze pomoci se bude v přepočtu pohybovat kolem 850 milionů Kč a její počátek je naplánován na polovinu dubna. Zaměření pomoci:
- Základní životní potřeby
Země se potýká s akutním nedostatkem potravin, u 50 % dětí lze hovořit o podvýživě. Následky sucha v r. 2016 (největší za 50 let) umocněné politickými tenzemi vyústily krom nedostatku potravin také v nedostatek kvalitní pitné vody (jen 15 % zdrojů pitné vody se nachází v urbanizované části státu). První fáze pomoci zahrne dodávky potravin nejzranitelnějším rodinám, následně se pomoc zaměří na dostupnost pitné vody. - Zdravotní péči a ochranu zdraví
Socioekonomická krize od r. 2015 přinesla vzestup infekčních nemocí, kterým lze předcházet očkováním (dětská obrna, spalničky, záškrt) a malárie, děti se přestaly účastnit očkovacích programů Ministerstva zdravotnictví. V zemi je akutní nedostatek léků, zdravotnického materiálu a zdravotnických prostředků, elektřiny a pitné vody což znamená obtížnou dostupnost zdravotní péče. - Zvýšení odolnosti komunit
V další fázi pomoci půjde o zvýšení připravenosti na katastrofy, se kterými se Venezuela v důsledku fenoménu El Niňo potýká – sucha, povodně, sesuvy půdy. Připraveností na katastrofy lze zmírnit jejich humanitární následky.
Bližší informaci o poskytované pomoci naleznete na www.cervenykriz.eu.
Nezisková organizace
Český červený kříž
Rozdělovská 2467/63, 169 00, Praha 6 - Břevnov
Český červený kříž (ČČK) je humanitární organizace s dlouholetou tradicí, která působí na celém území České republiky. Jsme součástí celosvětového hnutí Mezinárodního Červeného kříže a Červeného půlměsíce a od svého vzniku v roce 1868 stojíme při těch, kteří nás nejvíce potřebují.
Naše činnost je zaměřena na poskytování humanitární, zdravotní a sociální pomoci. Reagujeme na katastrofy, mimořádné události a zajišťujeme podporu tam, kde je to nejvíce potřeba. Aktivně také šíříme povědomí o Ženevských úmluvách a podporujeme zdravotně-výchovné aktivity.
ČČK v číslech za loňský rok:
- 13 711 členů a dobrovolníků v 417 místních skupinách
- 640 zaměstnanců
- Pomoc jsme poskytli 453 261 lidem
Plníme své poslání s respektem k 7 základním principům Červeného kříže:
Humanita – Cílem je chránit lidský život a zdraví, zajistit respekt k lidské důstojnosti a předcházet či zmírňovat lidské utrpení v jakékoli podobě.
Nestrannost – Pomoc poskytujeme výhradně na základě potřeb a bez jakékoli diskriminace podle národnosti, rasy, pohlaví, náboženství, sociálního postavení či politického přesvědčení.
Neutralita – Aby si Červený kříž zachoval důvěru všech, nesmí se zapojovat do nepřátelských aktivit ani do sporů politického, rasového, náboženského či ideologického charakteru.
Nezávislost – Národní společnosti pomáhají veřejné správě při zabezpečování humanitární činnosti a řídí se platnými zákony dané země. Současně si však zachovávají nezávislost, která jim umožní za všech okolností jednat podle zásad Hnutí ČK&ČP.
Dobrovolnost – Pomoc poskytujeme dobrovolně a nezištně.
Jednota – V každé zemi může být pouze jedna národní společnost Červeného kříže nebo Červeného půlměsíce, která je otevřená všem a poskytuje pomoc po celém území státu.
Světovost – Všechny národní společnosti Červeného kříže a Červeného půlměsíce mají rovné postavení a odpovědnost si navzájem pomáhat.
Naše aktivity jsou vedeny snahou zmírňovat lidské utrpení a podporovat důstojnost každého člověka. Pomáhejte s námi!
Přispěvatelé
V tuto chvíli přispěli pouze anonymní dárci.