Hurikán Irma
Počátkem září 2017 zasáhl Karibik hurikán Irma. Tento hurikán byl nejsilnější zaznamenanou bouří v Atlantiku. Poničil karibské ostrovy Antigua a Barbuda, Svatý Kryštof a Nevis, Saba, Sv. Eustach, Sv. Martin, Sv. Bartoloměj, Anguilla, Britské Panenské ostrovy, Americké Panenské ostrovy, Portoriko, Kuba, Bahamy a Turks a Caicos, mnohde šlo o masivní destrukci. Postihl celkem 1,2 milionu lidí. Zanechal za sebou zničenou infrastrukturu, což s polu s faktem, že jde o ostrovní oblasti, dále komplikuje dostupnost pomoci do potřebných míst. Síla hurikánu klesla z nejvyšší 5. na 4. kategorii a Irma zasáhla Floridu.
Podle Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) je pomoci nejvíce třeba v Antigua a Barbuda, Sv. Kryštofu a Nevis, Dominikánské republice a Haiti. Poslední dvě jmenované země byly sice větrem méně zasaženy, ale velké deště zde způsobily bleskové povodně a sesuvy půdy. Haiti navíc ještě nezacelilo škody po zemětřesení v roce 2010.
Pomoc v terénu poskytují desítky tisíc příslušníků národních společností Červeného kříže v oblasti. Podílejí se na evakuaci, poskytování nouzového ubytování, poskytují první pomoc a psychosociální pomoc, poskytují potraviny, vodu, hygienické potřeby apod. za podpory IFRC, z jejíchž základen a skladů v Panamě a Dominikánské republice lze krýt okamžitou materiální pomoc. Pomoc poskytovanou národními společnostmi podpoří IFRC částkou 430 000 000 Kč získaných mimo jiné i na základě mezinárodní výzvy, do které se Český červený kříž zapojuje vyhlášením veřejné sbírky.
Nezisková organizace
Český červený kříž
Rozdělovská 2467/63, 169 00, Praha 6 - Břevnov
Český červený kříž (ČČK) je humanitární organizace s dlouholetou tradicí, která působí na celém území České republiky. Jsme součástí celosvětového hnutí Mezinárodního Červeného kříže a Červeného půlměsíce a od svého vzniku v roce 1868 stojíme při těch, kteří nás nejvíce potřebují.
Naše činnost je zaměřena na poskytování humanitární, zdravotní a sociální pomoci. Reagujeme na katastrofy, mimořádné události a zajišťujeme podporu tam, kde je to nejvíce potřeba. Aktivně také šíříme povědomí o Ženevských úmluvách a podporujeme zdravotně-výchovné aktivity.
ČČK v číslech za loňský rok:
- 13 711 členů a dobrovolníků v 417 místních skupinách
- 640 zaměstnanců
- Pomoc jsme poskytli 453 261 lidem
Plníme své poslání s respektem k 7 základním principům Červeného kříže:
Humanita – Cílem je chránit lidský život a zdraví, zajistit respekt k lidské důstojnosti a předcházet či zmírňovat lidské utrpení v jakékoli podobě.
Nestrannost – Pomoc poskytujeme výhradně na základě potřeb a bez jakékoli diskriminace podle národnosti, rasy, pohlaví, náboženství, sociálního postavení či politického přesvědčení.
Neutralita – Aby si Červený kříž zachoval důvěru všech, nesmí se zapojovat do nepřátelských aktivit ani do sporů politického, rasového, náboženského či ideologického charakteru.
Nezávislost – Národní společnosti pomáhají veřejné správě při zabezpečování humanitární činnosti a řídí se platnými zákony dané země. Současně si však zachovávají nezávislost, která jim umožní za všech okolností jednat podle zásad Hnutí ČK&ČP.
Dobrovolnost – Pomoc poskytujeme dobrovolně a nezištně.
Jednota – V každé zemi může být pouze jedna národní společnost Červeného kříže nebo Červeného půlměsíce, která je otevřená všem a poskytuje pomoc po celém území státu.
Světovost – Všechny národní společnosti Červeného kříže a Červeného půlměsíce mají rovné postavení a odpovědnost si navzájem pomáhat.
Naše aktivity jsou vedeny snahou zmírňovat lidské utrpení a podporovat důstojnost každého člověka. Pomáhejte s námi!
Přispěvatelé
-
Marek Jindra5 000 Kč
-
Adéla Nestlerová300 Kč
-
Tomas Novotny5 000 Kč
-
Nikola Švrčinová1 000 Kč