Česká divočina

 • Cílová částka 140 000
 • Vybráno 135 102
 • Přispělo 20 dárců
 • Zbývá Již ukončeno

 

Většinu území střední Evropy využívají lidé. O to důležitější je zachovat alespoň na několika místech poslední ostrůvky divoké přírody. Studie renomovaných odborníků prokázala, že i v České republice je to možné. Hnutí DUHA pracuje na tom, abychom nespoutanou přírodní divočinu mohli zažít i u nás. Naše dlouhodobá činnost má výsledky - díky podpoře 55 000 lidí jsme v roce 2017 ubránili národní parky před vážným ohrožením.

Nyní je naším úkolem přesvědčit politiky a úředníky, aby dali divočině prostor i mimo naše současné národní parky. Díky divoké přírodě můžeme totiž zachovat pestrou, reprezentativní mozaiku lesů typických pro naši krajinu. Divočina umožňuje svobodný život vzácným zvířatům a rostlinám, tvoří nenahraditelné přírodní dědictví, ochraňuje nás před suchem a povodněmi, podporuje cestovní ruch i regionální rozvoj. Nabízí také možnosti pro vzdělávání a výzkum a vzbuzuje odpovědnost za sebe, naše děti a vnoučata.

Pomozte zachovat ohrožená místa plná ticha a tajemství, kde nachází svůj domov nejvíce vzácných druhů zvířat a rostlin. Váš dar nám pomůže hledat ostrůvky české divočiny a zajistit expertní dohled nad její ochranou a rozšiřováním. Budeme také moci dál pracovat na metodikách a analýzách pro politiky, kteří o divočině rozhodují.

Vašich darů si velmi vážíme. Staňte se patronem divočiny a získejte „svůj vlastní kousek české divoké přírody“ v podobě autorského obrazu* malíře, grafika a ilustrátora Petra Morese, autora unikátní série obrazů Česká divočina. Na kole i pěšky nacestoval Petr už mnoho desítek kilometrů a strávil stovky hodin při práci na sérii obrazů, které představují důležité atributy divočiny. Na svých obrazech zachycuje střípky z přírodních procesů, jako jsou nespoutané toky řek a potoků, tlející stromy, nebo věková i druhová rozmanitost přírodního lesa:

„Pro mě jako výtvarníka má divočina význam nejen přírodovědecký, ale především kulturní a duchovní: jako místo, kde se člověk učí ‚spolknout svou hrdost‘ – respektovat, vnímat, naslouchat, kde přírodě ‚neskáče do řeči‘, ale naopak se od ní nechává poučit. Divočina dává umělci ten nejlepší příklad svobodné, nespoutané, a přece svrchovaně účelné tvořivosti, která směřuje k rovnováze a řádu, tedy příklad toho, čím by mělo být i umění.“

 

*Upozornění: obrazy dodáváme nezarámované, případně můžeme zařídit zarámování po dohodě. Děkujeme za pochopení.

 • Anna Lepšová
  2 700 Kč
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte nebo registrujte

Hnutí Duha

www.hnutiduha.cz

Hnutí DUHA prosazuje zdravé prostředí pro život, pestrou přírodu a chytrou ekonomiku. Dokážeme rozhýbat politiky a úřady, jednáme s firmami a pomáháme domácnostem. 

Prosazujeme opatření, která zajistí zdraví a kvalitu života pro každého z nás. Chceme chytré domy, které rodinám zajistí nízké účty za energii, potraviny bez toxických látek a lepší recyklaci odpadu namísto skládek. Chceme pestrou českou krajinu pro turisty s místy ponechanými přírodě. Usilujeme o zdravé hospodaření v lesích či v zemědělské krajině a o návrat velkých šelem na naše území. Vytváříme prostor pro vyjádření vlastních názorů. Prosazujeme, aby lidé měli právo se vyjádřit ke stavbám za jejich domovy. Pomáháme zakládat farmářské trhy a radíme, jak si vybrat zdravější zboží, jak se dostat k čerstvým potravinám nebo jak šetrněji cestovat.

Jak pracujeme?

 • Prosazujeme lepší zákony a další ekologická opatření: navrhujeme řešení a jednáme o nich s úřady, ministry a poslanci.
 • Argumentujeme připravenými a podloženými fakty: naši pracovníci připravují odborné studie či analýzy a spolupracují na nich s odborníky.
 • Pravidelně informujeme veřejnost i novináře: sledujeme a komentujeme ekologická témata. Pořádáme odborné exkurze, debatujeme s veřejností, vydáváme informační publikace. Aktivně zapojujeme veřejnost do naší práce.
 • Pracujeme s partnery: spolupracujeme s obcemi či kraji, vědci, podniky, firmami a průmyslem a s řadou dalších. Dáváme si přitom důsledně pozor na svoji nezávislost.

Poslat e-mailem

Vložit do stránky

Spojenectví není možné pro tuto Sbírku

Omlouváme, Spojenectví není možné pro tuto Sbírku, vyberte jinou sbírku pro vytvoření spojenectví, přejděte na stránku Spojenectví

Jak ještě mohu pomoci

 • 1.

  Sbírkovým spojenectvím

  Vzal vás některý projekt za srdce tolik, že s ním chcete spojit své jméno?
  Staňte se jeho spojencem! Seznamte s ním své přátele, udělejte mu kampaň podle vlastních představ!

  Chci se stát spojencem
 • 2.

  Sdílením na sociálních sítích

  Sociální sítě mají velkou sílu, i díky tomu, že propojují lidi s podobným pohledem na svět.
  Využijme toho. Sdílet a lajkovat je přece tak snadné!
  A nezapomeňte, že kromě Facebooku tu máme třeba i Instagram, Twitter nebo další menší sítě.

  Sdilet na Facebooku SDÍLET NA TWITTERU

 • 3.

  Osobním doporučením

  Ať se vám to líbí nebo ne, vaše osoba je stejně nejlepším garantem důvěryhodnosti i smyslu sbírky.
  Vysvětlete svým známým po mailu, proč sbírku děláte – i když vám to možná přijde staromódní, mail pořád dobře funguje.

  Poslat mailem

 • 4.

  Vlastním nápadem

  Nejlíp stejně fungují věci, které jsou neokoukané a míří přímo na komoru. Vymyslete vlastní a originální způsob, jak rozšířit povědomí o sbírce, které fandíte, mezi co nejvíce lidí!

Přispět na sbírku

Přihlášení

Zaregistrovat

Registrace

Registrace uživatele

Kolik darovat